لوله و اتصالات UPVC

شرکت آتیس ایران نماینده فروش برندهای معتبر اروپایی در ایران است و محصولات این تولید کنندگان را با بهترین قیمت به مشتریان عرضه می‌کند. این محصولات عبارتند از: لوله‌های UPVC از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ میلی متر – اتصالات UPVC در سه دسته‌ی چسبی، یکسر دنده و دو سر دنده از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ میلی متر از جمله سه راهی، چهار راهی، زانویی ۹۰ و ۴۵ درجه، بوشن، فلنچ، تبدیل، مغزی، درپوش و غیره – شیرآلات UPVC از جمله شیر پروانه‌ای، شیر توپی، شیر دیافراگمی، شیر خودکار و شیر صافی.


حمل و نقل و نصب آسان

لوله و اتصالات UPVC نسبتاً سبک هستند (تقریباً نصف وزن آلومینیوم و یک ششم وزن فولاد). همین امر منجر به کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود. برای برش دادن این لوله‌ها فقط به یک ابزار معمولی برش نیاز است. اتصال آنها نیز از طریق اتصالات چسبی یا رزوه‌ای انجام می‌شود که فرآیندهایی سریع و آسان هستند و اتصالی مستحکم و فاقد هرگونه درز و نشتی را ایجاد می‌کنند.

مقاومت شیمیایی

“لوله و اتصالات UPVC” در برابر طیف گسترده‌ای از اسیدها، بازها، الکل‌ها‌ و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر مقاوم هستند. همین ویژگی باعث می‌شود که سیستم‌های لوله‌ کشی UPVC برای انتقال سیالات خورنده، آبی که pH آن پایین باشد، آبی که حاوی کلر باشد، آب شور و مواردی از این دست، مناسب باشند. این لوله‌ها از موادی غیرسمی، بی بو و بی رنگ ساخته شده‌اند و به هیچ وجه با سیالی که حامل آن هستند، واکنش نشان نمی‌دهند. از این رو برای سیستم‌های انتقال آب آشامیدنی یا سیستم‌هایی که بطور مستقیم با سلامت انسان در ارتباط هستند، انتخاب مناسبی به شمار می‌روند.

خود اطفایی

شاخص اکسیژن حدی (LOI)، حداقل میزان اکسیژن محیط برای احتراق انواع پلیمر را به صورت درصدی بیان می‌کند. هرچه LOI بالاتر باشد، میزان اشتعال‌پذیری پایین‌تر است. این میزان برای پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن به ترتیب ۴۵، ۱۸ و ۱۹ درصد می‌باشد. باتوجه به اینکه درصد اکسیژن موجود در هوا ۲۱ است، بنابراین برای آغاز اشتعال پی وی سی تقریباً به دو برابر اکسیژن موجود در جو نیاز است. این درحالی است که این درصد برای لوله هایی از جنس پلی اتیلن و پلی پروپیلن بسیار کمتر است و این لوله‌ها به راحتی مشتعل می‌شوند.

همچون سایر مواد پلاستیکی، اگر مواد PVC را در معرض آتش قرار دهید، می‌سوزند. اما وقتی شعله برداشته شود، سوختن بلافاصله متوقف می‌شود. با سوختن پی وی سی، گاز هیدروکلریک اسید آزاد می‌شود و با قطع ارتباط مواد با اکسیژن محیط، بلافاصله احتراق را متوقف می‌کند. از آنجا که نقطه ذوب ماده‌ی اولیه PVC بسیار پایین است، در هنگام آتش سوزی، مواد PVC بلافاصله کاملاً می‌سوزند.بنابراین، گاز مونوکسیدکربن در اثر سوختن مواد PVC آزاد نمی‌شود. هیدروکلریک اسیدی که بر اثر سوختن مواد PVC تشکیل می‌شود، بوی بسیار تندی دارد و همچون زنگ خطر، انسان را از بروز آتش سوزی در محیط اطرافش باخبر می‌کند.

 مقاومت در برابر شرایط جوی نامناسب

لوله، اتصالات و شیرآلات قشار قوی UPVC در شرایط نامساعد جوی نیز دوام می‌آورند و حتی اگر به مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور آفتاب، باران و باد قرار بگیرند هم آسیبی به آنها وارد نمی‌شود. ساختار مولکولی ماده‌ی خام UPVC از نوع آمورف (غیر کریستالی) است که در آن، مولکول‌ها به طور تصادفی با یکدیگر پیوند برقرار می‌کنند. از این رو، شکستن پیوندهای UPVC دشوار است.
این در حالی است که موادی مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن دارای ساختار بلوری ۸۵ درصدی هستند. اگر لوله و اتصالات تولید شده از پلی اتیلن و پلی پروپیلن را برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب قرار دهید، تبلور ادامه خواهد یافت و ترک‌هایی در سرتاسر لوله ایجاد می‌شود.

استحکام بالا در برابر فشار و ضربه

MRS یا Minimum Required Strength، نشانگر مقدار فشاری است که لوله می‌تواند به مدت ۵۰ سال در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد تحمل کند. این مقدار برای لوله‌های یو پی وی سی، ۲۵ مگاپاسکال است. با افزایش دما، مقاومت لوله‌های UPVC در برابر فشار کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، لوله‌های UPVC به مدت ۲۵ سال در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد در برابر فشار ۱۶ بار مقاومت می‌کنند اما اگر دما به ۴۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد، فقط می‌توانند در مقابل فشار ۱۰ بار به مدت ۲۵ سال مقاومت کنند.

مقاومت در برابر تغییرات دمایی

تمام انواع لوله‌های موجود، کم و بیش تحت تأثیر تغییرات دما قرار می‌گیرند. در این میان، لوله‌های بتنی، کم‌تر از همه و لوله‌های پلاستیکی، بیشتر از همه در معرض نوسانات دمایی دچار تغییر می‌شوند. لوله‌های UPVC کمتر از سایر انواع لوله‌های پلاستیکی تحت تأثیر تغییرات دمایی قرار می‌گیرند چراکه ضریب انبساط طولی ماده‌ی خام آنها از همه کمتر است. از این رو، کمترین میزان تغییر شکل و آسیب در خطوط UPVC رخ می‌دهد.
با این حال، باز هم باید در هنگام نصب آنها اقدامات احتیاطی صورت گیرد تا بر اثر هرگونه انبساط یا جمع شدگی که ممکن است در آینده به دلیل تغییرات دمایی رخ دهد، کمترین آسیب به سیستم لوله‌ کشی فشار قوی UPVC وارد شود.

ضریب زبری پایین

زبری دیواره‌ی داخلی لوله باعث افت فشار سیال و کاهش دبی سیستم می‌شود. دیواره‌ی داخلی لوله و اتصالات فشار قوی UPVC، بسیار صاف و صیقلی است و به همین دلیل، جریان سیال در هنگام عبور از لوله با اصطکاک و مقاومت بسیار پایینی روبرو می‌شود. علاوه بر این، باکتری‌ها و رسوبات در قسمت‌های دارای پستی و بلندی لوله تجمع می‌کنند و به مرور، باعث ایجاد گرفتگی و افت فشار در مسیر لوله می‌شوند. صاف و صیقلی بودن دیواره‌های داخلی لوله و اتصالات یو پی وی سی، مانع از ته نشینی لجن در شبکه‌های فاضلاب شده و در شبکه های توزیع آب آشامیدنی نیز احتمال آلودگی را کاهش می‌دهد.

کاهش سر و صدا

ساختار پلیمری مواد UPVC باعث می‌شود که این لوله‌ و اتصالات، عایق صوت بوده و بنابراین، صدای حاصل از ضربه قوچ یا Water Hammer (تغییرات ناگهانی سرعت که باعث تغییرات ناگهانی فشار سیال می‌شود) را به محیط اطراف منتقل نکنند. همین امر باعث می‌شود که محصولات یو پی وی سی، انتخاب مناسبی برای سیستم‌های توزیع آب در محل‌های مسکونی باشد.